Rewitalizacja
Rewaloryzacja ewangelickiego zespołu placu Pokoju i wpisanego na Listę Światowego Dziedzictwa Zabytków Kultury UNESCO Kościoła Pokoju, jest najważniejszym zadaniem inwestycyjnym w obszarze rewitalizowanym, ale też w skali całego miasta i regionu. Zakończenie podjętych uprzednio inwestycji oraz zmiana funkcji obiektów w zespole urbanistycznym pozwoli na zwielokrotnienie ruchu turystycznego, jak również zmniejszenie bezrobocia w Świdnicy poprzez utworzenie szeregu miejsc pracy w punktach informacyjnych, placówkach badawczych i w usługach hotelarsko – gastronomicznych.
W ramach projektu nastąpi:
- Rewaloryzacja Kościoła Pokoju, jest najważniejszym zadaniem inwestycyjnym w obszarze rewitalizowanym, całego miasta i regionu. Zakończenie podjętych inwestycji pozwoli na zwielokrotnienie ruchu turystycznego i zapewni możliwie największe bezpieczeństwo przeciwpożarowe i antywłamaniowe największej świątyni drewnianej w Europie.
- Rewaloryzacja cmentarza ewangelickiego, stanowiącego ważny element kompleksu Placu Pokoju pozwoli na znaczne zwiększenie ruchu turystycznego, a po zakończeniu prac i po wykonaniu systemu identyfikacji pełnić będzie też istotną rolę edukacyjną.
- Adaptacja części budynku Plebanii na Instytut Badań nad społecznością ewangelicką Dolnego Śląska, będzie elementem kompleksowej rewaloryzacji ewangelickiego zespołu Placu Pokoju, pozwoli na utworzenie placówki badawczej i edukacyjnej, gromadzącej zbiory historyczne związane ze społecznością ewangelicką oraz stanowić będzie ważne ogniwo współpracy i dialogu pomiędzy religiami, wyznaniami i ludźmi o różnych światopoglądach.
- Rozbudowa Domu Stróża z przeznaczeniem na restaurację i toalety publiczne dla turystów – istniejąca kawiarnia w Domu Stróża zostanie rozbudowana o część restauracyjną z kuchnią i pełnym wyposażeniem, a także tworzony zostanie publiczny węzeł sanitarny, dostosowany również dla potrzeb osób niepełnosprawnych.
- Adaptacja budynków nr 2 i 3/4 na pensjonat z częścią restauracyjną w pełni dostępnego dla osób niepełnosprawnych.
- adaptacja budynku nr 1 na Centrum Informacji o Zabytkach UNESCO, które będzie pełniło niezwykle ważną ponadregionalną rolę naukową, kulturalną i edukacyjną. Jednocześnie będzie ważnym ogniwem współpracy międzynarodowej dotyczącej rewaloryzacji zabytków i ochrony światowego dziedzictwa kulturowego.
- Rewaloryzacja dzwonnicy z adaptacją na galerię. Dzwonnica jest bardzo ważnym obiektem ze względów historycznych jaki i istotną dominantą dopełniającą układ urbanistyczny Placu Pokoju. Renowacja dzwonnicy i adaptacja części obiektu na galerię zwiększy atrakcyjność oferty turystycznej.
- Adaptacja dawnego Kościoła Zimowego na obiekt widowiskowo – konferencyjny, co pozwoli na utworzenie atrakcyjnego centrum kulturalnego i konferencyjnego przeznaczonego dla dużych widowisk, spektakli i koncertów, a także dla przedsięwzięć targowych i konferencyjnych z udziałem lokalnych i regionalnych przedsiębiorców.
- Adaptacja budynków nr 20 i 22 na funkcje handlowe i usługowe, które stanowić będą uzupełnienie kompleksowej rewaloryzacji i przekształceń funkcjonalnych Placu Pokoju.