Wybierz język:

Facebook
Największy drewniany kościół w Europie na liście UNESCO
Pokaż aktualności
  • Festiwal Bachowski

    19.07.2015

    W związku z XVI edycją Międzynarodowego Festiwalu Bachowskiego czytaj więcej

  • Od kantaty do kantaty

    08.07.2015

    …w Kościele Pokoju. czytaj więcej

  • Kościół Pokoju nowym cudem Polski

    29.06.2015

    Zachęcamy do oddania głosu! czytaj więcej

  • Ślub krewnego Helmuta Jamesa von Moltke

    28.06.2015

    Historyczne miejsca, które poznaliśmy podczas wspólnych podróży po Śląsku, skłoniły do podjęcia decyzji o zawarciu małżeństwa w Świdnicy – mówią państwo młodzi. czytaj więcej

Ukryj aktualności

Wy jesteście solą ziemi

25.07.2010

Wy jesteście solą ziemi! Jeśli tedy sól zwietrzeje, czymże ją nasolą? Na nic więcej już się nie przyda, tylko aby była precz wyrzucona i przez ludzi podeptana. Mt 5, 13. Podczas niedzielnego nabożeństwa w Kościele Pokoju została wykonana przez orkiestrę festiwalową Kantata BWV 79 pt.: „Albowiem słońcem i tarczą jest Pan, Bóg”. Utwór napisany przez Jana Sebastiana Bacha w 1725 roku na Święto Reformacji. Jak Kościół powinien się zmieniać, aby człowiek mógł nadal odnajdywać w nim Boga? Czy w ogóle Kościół powinien się zmieniać? Może powinien raczej trwać i bronić tego, co ma? Ryzykując zepchnięcie na głęboki margines życia, ale dzielnie broniąc tzw. depozytu wiary…? Takie pytania dotyczące współczesnej wiary zadał słuchaczom podczas niedzielnego kazania ks. Waldemar Pytel, proboszcz parafii. Reformacja. Możemy dzisiaj odczuwać głęboki żal z powodu nieszczęsnego podziału chrześcijaństwa – kontynuował dalej proboszcz. – Możemy ubolewać nad jego rozbiciem. Ale czy można za to obarczać winą Marcina Lutra? Analiza jego nauki i wydarzeń, związanych z jego wystąpieniem, pozwala z całą stanowczością stwierdzić, że on sam był daleki od zamiaru tworzenia nowego Kościoła. On był przecież jego wiernym sługą. Swoją wiarę i teologię oparł Luter na Bożym objawieniu, zawartym w Biblii, która zawsze była księgą Kościoła, lecz nie zawsze była w rękach jego teologów i władz kościelnych. Współcześnie przeżywamy odpływ ludzi z kościołów, co nie musi jeszcze oznaczać utraty wiary w Boga czy braku potrzeb religijnych. Oznacza natomiast, że ludzie do przeżywania swojej wiary coraz mniej potrzebują instytucji Kościoła i coraz chętniej obywają się bez uczestnictwa w religijnej wspólnocie. Faktem jest, że kościoły chrześcijańskie w Europie pustoszeją, dlatego jakże aktualnie zabrzmiały słowa jednej z arii: „Bóg słońcem i tarczą jest(…) On obroni trzódkę swą, chociaż strzały wrogów tną, chociaż szczeka grzechu pies.”
Niezależnie czy współczesny Europejczyk jest wierzący czy nie, czy jest chrześcijaninem, agnostykiem czy reprezentuje inną religię, żyje w społeczeństwie, które ukształtowane zostało m.in. przez takie słowa jak: „Wy jesteście solą ziemi. Wy jesteście światłością świata.” Coraz więcej osób do spraw wiary podchodzi bardziej świadomie. I nie jest już dla nich oczywiste, że skoro urodzili się w danych okolicznościach, to taką wiarę będą reprezentowali. Dziś jesteśmy ludźmi bardziej świadomie poszukującymi. Nieraz płacimy za to wysoką cenę. Poczucie osamotnienia, niezrozumienia, zagubienie, a nawet upadki wiary – składają się na tę cenę. Ale warto ją zapłacić, by odnaleźć Boga i odnaleźć wiarę, która będzie tą osobistą, a nie jedynie tzw. tradycyjną, instytucjonalną albo kartotekową. O taką wiarę chodziło kiedyś w czasach reformy Kościoła. O taką wiarę chodziło Bachowi. Dlatego w chorale kantaty na jej zakończenie usłyszymy słowa, które niech staną się i naszym wyznaniem: W prawdzie chciej nas zachować, Wolnością obdarować, Bo wielbić chcemy Ciebie Przez Chrystusa Pana w niebie.  Amen.

Newsletter Powered By : XYZScripts.com