Wybierz język:

Facebook
Największy drewniany kościół w Europie na liście UNESCO
Pokaż aktualności
  • Festiwal Bachowski

    19.07.2015

    W związku z XVI edycją Międzynarodowego Festiwalu Bachowskiego czytaj więcej

  • Od kantaty do kantaty

    08.07.2015

    …w Kościele Pokoju. czytaj więcej

  • Kościół Pokoju nowym cudem Polski

    29.06.2015

    Zachęcamy do oddania głosu! czytaj więcej

  • Ślub krewnego Helmuta Jamesa von Moltke

    28.06.2015

    Historyczne miejsca, które poznaliśmy podczas wspólnych podróży po Śląsku, skłoniły do podjęcia decyzji o zawarciu małżeństwa w Świdnicy – mówią państwo młodzi. czytaj więcej

Ukryj aktualności

Wokół książek

12.04.2010

Od 27 listopada 2009 roku w internecie można oglądać część książek z archiwum Kościoła Pokoju. Biblioteka cyfrowa powstała w wyniku kilkumiesięcznej pracy naukowców z  Uniwersytetu Zielonogórskiego. W ubiegłym roku, za sprawą artykułu Anety Augustyn „Skarb w Kościele Pokoju” w Gazecie Wyborczej, o świdnickich zasobach dowiedziała się cała Polska. Dziś, po kilku miesiącach przerwy w pracach, temat świdnickich „skarbów” powraca. Parafia lada moment rozpocznie realizację dwóch projektów, a także przygotowuje się z zagranicznymi partnerami do pozyskania środków unijnych. „Konserwacja zasobów archiwum Kościoła Pokoju” to jedno z zadań dofinansowanych w br. przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Również w tym roku, dzięki funduszom z Fundacji Współpracy Polsko – Niemieckiej z Warszawy, biblioteka cyfrowa Kościoła Pokoju wzbogaci się o cztery eBooki. To nie koniec planów związanych z archiwum na ten rok. Prawdziwego tempa nabiera budowanie międzynarodowego partnerstwa wokół zabytkowych zasobów. Odbyły się dwa spotkania - jedno w Świdnicy, drugie w austriackim Horn – które dają nadzieję, że prace nad księgami będą kontynuowane w międzynarodowym gronie. W poniedziałek i wtorek (12, 13 kwietnia) podczas roboczej wizyty w Horn padły deklaracje o podjęciu współpracy ze strony dwóch potencjalnych partnerów: świdnickiej parafii ewangelickiej oraz władz miasta Horn. Wolę uczestniczenia w przedsięwzięciu wyraził  także prof. dr hab. Bogusław Dybaś, Dyrektor Stacji Naukowej Polskiej Akademii Nauk w Wiedniu. W przeszłości Horn znane było z licznych wydawnictw, które doskonale prosperowały wpływając na jego rozwój. Współcześni włodarze chcą wspierać kontynuację tej tradycji i dzięki książce doprowadzić do rozkwitu miasta. Lokalni aktywiści już założyli Europejskie Stowarzyszenie Konserwacji Książki i Papieru (European Research Centre for Book and Paper Conservation-Restoration) i chcieliby nie tylko drukować jak najwięcej nowych książek w rodzimych wydawnictwach, ale także zająć się badaniami nad skutecznym ratowaniem zabytkowych woluminów. W prace stowarzyszenia zaangażowana jest dr Patricia Engel, konserwator papieru z wieloletnim doświadczeniem. Aby mogło dojść do wspólnego projektu parafii z austriackim Horn, potrzebny jest jeszcze trzeci partner. Czy będzie to instytucja z Czech? Mamy nadzieję, że już wkrótce się to okaże. Nawiązanie współpracy z co najmniej trzema partnerami pochodzącymi z trzech różnych państw, to warunek konieczny podczas ubiegania się o unijną dotację. Uzgodniono, że wniosek na dofinansowanie projektu zostanie złożony w programie Kultura 2007-2013.

 Mamy nadzieję, że dzięki Kulturze świdnickie zbiory staną się dostępne dla europejczyków, wszak niezaprzeczalnie są one dziedzictwem kultury europejskiej.

Newsletter Powered By : XYZScripts.com