Wybierz język:

Facebook
Największy drewniany kościół w Europie na liście UNESCO
Pokaż aktualności
  • Festiwal Bachowski

    19.07.2015

    W związku z XVI edycją Międzynarodowego Festiwalu Bachowskiego czytaj więcej

  • Od kantaty do kantaty

    08.07.2015

    …w Kościele Pokoju. czytaj więcej

  • Kościół Pokoju nowym cudem Polski

    29.06.2015

    Zachęcamy do oddania głosu! czytaj więcej

  • Ślub krewnego Helmuta Jamesa von Moltke

    28.06.2015

    Historyczne miejsca, które poznaliśmy podczas wspólnych podróży po Śląsku, skłoniły do podjęcia decyzji o zawarciu małżeństwa w Świdnicy – mówią państwo młodzi. czytaj więcej

Ukryj aktualności

Skarby w archiwum

27.08.2009

Po artykule pt. „Skarb w Kościele Pokoju”, który ukazał się w „Gazecie Wyborczej” 18 sierpnia 2009, odezwali się do nas pracownicy naukowi z Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu oraz Uniwersytetu Adama Mickiewicza w Poznaniu. Zainteresowani świdnickimi zbiorami zaoferowali chęć współpracy przy dalszych pracach nad archiwum. Po raz kolejny okazało się, że w nawiązywaniu cennych kontaktów pomaga rzetelna informacja w mediach.
Trudno było wcześniej przypuszczać, co tak naprawdę kryje w sobie archiwum przy Kościele Pokoju. Świadomość, iż niezbędna jest fachowa pomoc przy skatalogowaniu zebranych tam dzieł, towarzyszyła nam od lat. Długo też staraliśmy się o zdobycie środków finansowych na specjalistyczną inwentaryzację. W ubiegłym roku już po raz trzeci Parafia złożyła wniosek do Ministra Kultury na projekt digitalizacji archiwum przy Kościele Pokoju. Tym razem nasze starania zostały zwieńczone sukcesem. W maju br., po podpisaniu umowy z Ministerstwem Kultury, rozpoczęliśmy realizację zadania. Wtedy też w archiwum prace rozpoczęli pracownicy naukowi Uniwersytetu Zielonogórskiego – prof. dr hab. Joachim Zdrenka oraz dr Adam Górski. Prace przewidziane w projekcie obejmują skatalogowanie wszystkich pozycji znajdujących się w archiwum i jednocześnie podział księgozbioru na trzy działy: starodruki, rękopisy, varia. Celem projektu jest udostępnienie informacji o zawartości archiwum Kościoła Pokoju w Internecie. Zaangażowanie w realizację zadania specjalistów pozwoli ocenić wartość zgromadzonych egzemplarzy. Kolejnym krokiem będzie digitalizacja najcenniejszych zbiorów. Na dzień dzisiejszy dysponujemy już merytoryczną oceną prof. Zdrenki, który stwierdza: „Zgromadzenie w jednym miejscu (nawet, jeżeli część materiałów dotarła tutaj z likwidowanych parafii) zachowanych archiwaliów oraz obszernej specjalistycznej biblioteki jest pewnego rodzaju ewenementem, który należy tutaj szczególnie podkreślić. Biorąc pod uwagę sytuację kościoła ewangelickiego w Polsce po 1945 r., kiedy wiele parafii tego wyznania zostało z takich lub innych względów zamkniętych, dobrze się stało, że znalazło się miejsce, w którym zgromadzono to, co po tych parafiach pozostało.” Jednocześnie podkreśla się unikatowość projektu na skalę ogólnopolską. – O tak wszechstronnym innym projekcie w kraju nie słyszałem – stwierdza profesor. Prace w tutejszym archiwum trwają zaledwie trzy miesiące. Odkrycia przeszły nasze najśmielsze oczekiwania. Spodziewaliśmy się pokaźnej ilości Biblii. Gromadzone tutaj przez lata stworzyły jednak unikatową kolekcję, liczącą dwieście egzemplarzy, z czego najstarsza pochodzi z 1630 roku! Czy ktokolwiek mógł przypuszczać, że w świdnickim archiwum Kościoła Pokoju znajduje się rękopis sztuki teatralnej?! Takowy pochodzi z 1811 roku i nosi tytuł: „Laura Graefin von Pilos”. Mamy nadzieję, że zakończony projekt pn. „Biblioteka Cyfrowa Kościoła Pokoju” otworzy drogę do dalszych badań, dzięki którym będziemy świadkami jeszcze niejednego cennego odkrycia.

Newsletter Powered By : XYZScripts.com