Wybierz język:

Facebook
Największy drewniany kościół w Europie na liście UNESCO
Pokaż aktualności
  • Festiwal Bachowski

    19.07.2015

    W związku z XVI edycją Międzynarodowego Festiwalu Bachowskiego czytaj więcej

  • Od kantaty do kantaty

    08.07.2015

    …w Kościele Pokoju. czytaj więcej

  • Kościół Pokoju nowym cudem Polski

    29.06.2015

    Zachęcamy do oddania głosu! czytaj więcej

  • Ślub krewnego Helmuta Jamesa von Moltke

    28.06.2015

    Historyczne miejsca, które poznaliśmy podczas wspólnych podróży po Śląsku, skłoniły do podjęcia decyzji o zawarciu małżeństwa w Świdnicy – mówią państwo młodzi. czytaj więcej

Ukryj aktualności

Życie muzyczne

Muzyczne nastroje

 

“Aby rozpocząć dzień potrzebuję Bacha, nawet bardziej niż pożywienia, bardziej niż wody. To musi być właśnie Bach. Potrzebuję doskonałości i optymizmu.”
Pablo Cassals

 

Kościół Pokoju jest miejscem gdzie niemal przez cały rok rozbrzmiewa muzyka. Nie trzeba jechać do Niemiec czy Francji, żeby posłuchać najlepszych wykonawców muzyki poważnej. Od kilku lat w miesiącach letnich melomani mogą słuchać koncertów w ramach Międzynarodowego Festiwalu Bachowskiego. Bach łączy i wzbudza emocje, uczy wrażliwości każdego człowieka bez względu na narodowość. Festiwal, odbywający się w tak wyjątkowym miejscu, łączy twórczość Bacha z architekturą Kościoła Pokoju, tworząc estetyczną jedność.

 

Międzynarodowy Festiwal Bachowski odbył się po raz pierwszy w 2000 roku, w 250 rocznicę śmierci tego genialnego kompozytora. Wówczas w świdnickim Kościele Pokoju zabrzmiała Pasja wg św. Mateusza.

 

W 1998 roku w całej Europie odbywały się koncerty upamiętniające podpisanie Pokoju Westfalskiego. Pokoju, który zakończył jedną z najdłuższych i najbardziej okrutnych wojen w dziejach kontynentu. Również Kościół Pokoju, jako “dziecko” tegoż traktatu włączył się w jubileuszowe obchody. Zespół muzyki dawnej “Camerata Freiburg” zagrał tutaj koncert w ramach Międzynarodowego Festiwalu Wratislavia Cantans. Stało się już tradycją, że każdego roku początkiem września Festiwal ten gości w świdnickim Kościele Pokoju.

 

Począwszy od lat 80-tych w kościele odbywają się koncerty jeszcze jednego festiwalu – Świdnickich Dni Muzyki Kameralnej.
Kościół Pokoju jest niekwestionowanym ośrodkiem muzyki klasycznej na Dolnym Śląsku. Liczne koncerty gromadzą coraz więcej melomanów, czerpiących radość ze słuchania muzyki w pięknym wnętrzu świątyni.

 

CAŁY TEN BACH, CZYLI POFESTIWALOWE IMPRESJE …

 

W 2007 roku Festiwal Bachowski w Świdnicy rozpoczęły dzwięki Mszy luterańskiej A-dur Jana Sebastiana Bacha. Zespół(chór i orkiestra) przygotował Marek Pilch. Muzycy wykonali również Kantatę 184 Erwunschtes Freudenlicht.

 

Jak to zwykle bywa, Bach jest pretekstem do muzycznych poszukiwań. Tym razem organizatorzy skojarzyli jego dzieło z szerokim tłem epoki. Stąd tytuł kolejnego niedzielnego koncertu: Bach-spadkobiercy i poprzednicy. Koncert odbył się w pięknym, zabytkowym kościele w Makowicach, gdzie zabrzmiały utwory Palestriny i Monteverdiego, oraz w kościele sw.Krzyża w Świdnicy, gdzie zaprezentowano romantyków, którzy czerpali z bachowskiego dorobku: Brahmsa, Liszta, Mendelssohna. Całością dyrygowł Jan Tomasz Adamus.

 

Spośród koncertów, które odbywały sie codziennie o godzinie 20, na szczególną uwagę zasługiwał recital młodego fińskiego klawesynisty Aapo Hakkinena. W jego mistrzowskim wykonaniu usłyszelismy m.in. koncert włoski Bacha.

 

Drugi, równie udany klawesynowy występ należał do Marka Pilcha.
W czasie koncertu pt. Bach prywatnie usłyszeliśmy wybitną polską sopranistkę Bożenę Harasimowicz, której towarzyszył na klawesynie Matteo Messori.

 

Od czwartku mieliśmy przyjemność wysłuchania doskonałych, pełnych polotu interpretacji orkiestry festiwalowej. Solistami byli: Sirkka-Liisa Kaakinen, Zbigniew Pilch, Paweł Książkiewicz oraz Aapo Hakkinen. W ich wykonaniu zabrzmiały koncerty oraz suita orkiestrowa D-dur Jana Sebastiana Bacha.

 

Ciekawym urozmaiceniem stał się występ zespołu HIS MAJESTY’S SAGBUTTS&CORNETTS.
Wykonawcami codziennych Kwadransów Organowych w Kościele Pokoju byli: Marcin Armański i Matteo Messori.
Festiwal zakończyły pełne refleksji wykonania sonat Bacha na violę da gamba i klawesyn.

 

Zainteresowanie festiwalem i przekrój wiekowy słuchaczy świadczą o tym, że Bach jest dla wszystkich. Już dziś zapraszam na przyszłoroczną edycję Festiwalu Bachowskiego i zapewniam, że wspólnie będziemy odkrywać wielkość Bacha po raz kolejny…

 

Marcin Armański
Kantor Kościoła Pokoju

Newsletter Powered By : XYZScripts.com